Siden er beregnet for helsepersonell. E2011-1681. 19.01.2012

Skriv ut siden
Allmennleger vil hjelpe flere til å bli røykfrie (17)

Det har lenge vært fastslått at allmennleger effektivt kan hjelpe pasienter til å slutte å røyke.

Minimal intervensjon, i form av å spørre om røykestatus samt tilby hjelp bør gjennomføres ved alle egnede konsultasjoner:

1. Røyker du?
2. Hva tenker du om det?3. Jeg vil anbefale deg å slutte, og jeg kan hjelpe deg

Last ned presentasjon (pdf) 

Last ned presentasjon om Champix


Pasienter må kunne få hjelp

 - Leger ønsker å forebygge sykdommer som følger av røyking. Pasienter som røyker må kunne få hjelp til å slutte å røyke før helseskadene melder seg, mener Legeforeningen.


Allmennlegen har en viktig rolle

"Det har lenge vært fastslått at allmennleger effektivt kan hjelpe pasienter til å slutte å røyke. Dette er en viktig jobb og vi må tilrettelegge enda bedre for dette", sier Jan Emil Kristoffersen, leder i Allmennlegeforeningen.


Legen har en viktig rolle i røykesluttarbeidet

 


Snakk med legen

Det er bevist at det å snakke med legen om røykeslutt fordobler sjansene for å lykkes med å bli røykfri (8).

LAST NED BROSJYRE | Hjelp dine pasienter til å slutte å røyke!

Referanser - klikk på bildet

Last ned brosjyre om Champix som hjelp til å overvinne nikotinavhengighet

Pfizer AS, Postboks 3, 1324 Lysaker | Tlf: 67 52 61 00 Faks: 67 52 61 99 | | Pfizer AS har ikke ansvar for innhold på eksterne nettsider som det lenkes til.
Bruksvilkår og behandling av personopplysninger |
Informasjon om cookies